Radíme jak na dřevo

Výrobky ze dřeva jsou na celý život. Jak se o ně starat?

Dřevo je živý materiál, abychom zaručili jeho výdrž a stálost, musíme mu dát péči, kterou si koneckonců pro tu krásu a energii zasluhuje. Dnes jsem si pro vás přípravil několik rad, které můžete aplikovat na všechny výrobky ze dřeva, které doma máte.

Proč potřebuje dřevo péči? 

Dřevo je organický materiál, bylo získáno z živého stromu. Jako takové stále pracuje. Nejčastější vlivy na dřevo jsou sucho, nebo naopak vlhko. 

Moc rychlé vysychání může způsobit praskání dřeva, které je sice do jisté míry přirozené, ale všeho moc škodí. Naše výrobky jsou vyrobené z na vzduchu sušeného dřeva (co centimetr, to 1 rok) z vlastních zdrojů, nebo koupeného dřeva ze sušárny. Pokud se jedná o naše dřevo, můžeme i ovlivnit velmi důležitou dobu poražení, ale o tom zase příště. Každopádně příliš rychlé a nekontrolované vysychání není dobré, platí tedy, že výrobky nikdy nesušíme na radiátoru, fénem, nevystavujeme příliš velkým rozdílům teplot. 

Oproti tomu vlhkost s sebou přináší jiný druh problémů pro dřevo a tím mohou být houby, plísně, nebo přítomnost nežádoucích bakterií. Pokud tedy musíme dřevo mýt, děláme to trochou jaru s vlažnou vodou. Poté dřevo otřeme utěrkou a necháme uschnout přirozeně. A prosím, myčka opravdu ne. 

jak se starat o dřevěné výrobky, prkénka, život dřeva

Jak se starat o prkénka a kuchyňské doplňky

V první řadě je dobré vědět, že každý náš výrobek je ošetřen přírodním olejem, šelakem, či jinak chráněn. U doplňků do kuchyně se vždy jedná o olej, který byl schválen pro použití s potravinami a nijak neovlivňuje jejich vlastnosti. Doma můžete aplikovat napuštění běžně dostupným olejem na vaření, či lněným přírodním olejem, nebo minerálním bezbarvým olejem (dá se sehnat například v lékárně).

Olej aplikujte vtíráním menších množství suchým hadříkem, nebo ubrouskem a nechte zavadnout. Pozor, nenechávejte slitky ale vetřete olej do dřeva. Samo si ho natáhne. Nejlepší je čisté suché prkénko či vařečku ošetřit večer a nechat v klidu na otevřeném prostoru do druhého dne. Pro absolutní obnovení výrobku můžete poté “obrousit” kartonovým papírem. Zkrátka si ustřihnete obdelníček a produkt jím leštíte. Strhnete tak postavené chloupky dřeva a to bude krásně hladké. 

Jak ošetřit jídelní stoly, barové desky a konferenční stolky

Na takové povrchy používáme některý z tvrdovoskových olejů a to buď od značek PNZ, nebo OSMO. Toto je vždy uvedeno v popisu produktu. Olej v tomto procesu funguje jako transportní médium do dřeva a vosk jako ochrana. Nátěry aplikujeme vždy dvakrát. Výhodou tvrdovosků je další dýchání dřeva a v průběhu času možné ošetřování, případně i oprava. Povrch takto ošetřených ploch není uzavřený a póry mohou dýchat. Ikdyž vosk chrání a pomáhá srážlivosti kapek vody, měli bychom o něj i tak pečovat. Obnovit ho můžete některým z dalších přípravků příslušného výrobce, na bezbarvý odstín, bezbarvá obnova apod.   

Péče o šperky ze dřeva

Podobně jako u předchozích postupů i zde platí, že dřevo nemá rádo vodu. My ho sice napouštíme přírodními oleji, ale ty nevydrží věčně. Čas od času si tak můžete prstýnek olejem ošetřit sami a když dodržíte předchozí tipy, bude vaše spojení trvat dlouhou dobu a šperk vám to vrátí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *